Optyk, Chojnice, Wszystko o soczewkach kontaktowych i okularach, soczewki kontaktowe, szkła kontaktowe, okulary, soczewki, Gollus
 • Tutaj jesteś:  
 • okulary
 • soczewki
 • OFERTA
 • o firmie
 • baza wiedzy  /  
 • galeria
 • kontakt
 • baza wiedzy

  Akomodacja – zdolność automatycznej zmiany kształtu soczewki; jest to czynność niezależna od naszej woli i bardzo sprawnie działająca, dlatego do 40. roku życia nie mamy większych problemów z tak samo dobrym widzeniem w dal, jak w bliży. Zdolność ta zazwyczaj zaczyna maleć po 40. roku życia.

  Astygmatyzm >> niezborność

  Hipermetropia >> nadwzroczność

  Krótkowzroczność (miopia) – wada wzroku polegająca na skupianiu światła przed siatkówką.

  Miopia >> krótkowzroczność

  Nadwzroczność (hipermetropia) – zaburzenia w widzeniu polegające na skupianiu światła za siatkówką. Występują zarówno zdaleka (przy dużej nadwzroczności), jak i z bliska, kiedy akomodacja oka jest zwolniona.

  Niezborność (astygmatyzm) – układ optyczny oka załamuje światło z różną mocą w różnych osiach. By skorygować tę wadę, potrzeba tzw. szkieł cylindrycznych, tj. o różnej mocy w osiach (dobranej odpowiednio do wady).

  Optometrysta - to zawód należący do systemu ochrony zdrowia. Głównym przedmiotem zainteresowania optometrysty jest proces widzenia. Więcej o tej profesji.

  Powłoka antyrefleksyjna (powłoka AR) – eliminuje uciążliwe dla oczu refleksy świetlne (odblaski) powstające na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.
  Powłoka AR przy wszystkich swoich zaletach ma jedną "wadę". Uzyskana dzięki niej wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że jest na niej widoczna każda odrobina kurzu czy brudu. Można odnieść wrażenie, że szybciej się brudzą. W związku z tym producenci łączą powłokę AR z powłokami hydrofobowymi (odpychają cząsteczki wody) oraz lipofobowymi (odpychają cząsteczki tłuszczu), co z kolei ułatwia utrzymanie soczewek w czystości. (oprac. na podst. WWW.okularydokomputera.pl)


  Presbiopia >> starczowzroczność

  Różnowzroczność – różna wada wzroku w każdym oku.

  Starczowzroczność (presbiopia) – zmniejszenie zdolności widzenia z bliska, pojawiające się zazwyczaj z wiekiem, gdyż jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się soczewki.

  Syndrom Widzenia Komputerowego (ang. CVS – Computer Vision Syndrome) - zespół problemów dotyczący oczu i widzenia, powiązany z wytężoną pracą wzrokową z bliska, którą odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub powiązanych czynności. Składa się na nią zespół oznak i objawów, jak zaburzenia widzenia (ostrości, dwojenie), zmęczenie oczu (ból, szczypanie i pieczenie), suche oczy, ból głowy po długiej pracy przed komputerem. Osoby noszące okulary powinny wyposażyć ich szkła w powłokę antyrefleksyjną. Jeśli stosuje się monitory LCD i nie ma się wady wzroku, to okulary o zerowej mocy z soczewką antyrefleksyjną są zbyteczne.

  Wada refrakcji – wada wzroku polega na nieprawidłowym załamywaniu światła przez układ optyczny oka. Gdy światło skupiane jest poza siatkówką, mamy do czynienia z nadwzrocznością. Wówczas wzmacnia się oczy poprzez zastosowanie okularów o dodatniej mocy (dioptrii). Natomiast gdy światło skupiane jest przed siatkówką oka, mówimy o krótkowzroczności, w której stosuje się okulary do dalei, tj. o minusowej mocy.

  Zespół suchego oka (ZSO) – zaburzenia w wydzielaniu łez lub w ich składzie, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie oka. Łzy są niezbędne dla narządów wzroku – chronią prze zanieczyszczeniami i odpowiadają za właściwe nawilżanie oka.

  Zez - patologia, w której oczy nie są ustawione równolegle i patrzą w różnych kierunkach. Gdy oko zezujące ustawia się w kierunku nosa, mówi się o zezie zbieżnym, a gdy oko ustawia się w kierunku skroni pacjenta – mowa o zezie rozbieżnym. Konieczne jest leczenie, które ma prawidłowo ustawić oczy i umożliwić widzenie obuoczne, dzięki któremu z kolei jest możliwe postrzeganie trójwymiaru (stereoskopia). Im wcześniej rozpocznie się leczenie korygującymi okularami, tym większe szanse skuteczności.